روستای مایان در مشهد

چهارشنبه 5 خرداد 1395 ساعت 15:00

روستای مایان در مشهد

 

یکی از بهترین تفریحات مشهد ، سر زدن به طبیعت اطراف این شهر است . روستاهای زیبایی در اطراف مشهد قرار دارد که میتوان استفاده از آنها را در برنامه تور مشهد خود جای دهید . یکی از این روستاها ، روستای مایون است . که طبیعت زیبایی دارد .
روستای مایان در مشهد

روستای مایان در مشهد

garden_with_a_pond-turkeythmb

 

  روستای مایان در مشهد  در دل دره ای سبز و زیبا در جنوب شهر طرقبه واقع است که بعد از عبور ازپیچ و خم مسیر روستای حصارگلستان است و دارای سه بخش مایان سفلی و وسطی و علیا می باشد. قدمت نام مایان به دوران خیلی دور می رسد که بواسطه کوهستانی بودن منطقه معماری روستا به شکل پلکانی بوده و چشم انداز زیبا و باغهای سرسبز میوه و رودخانه ای که از دامنه های بینالود سرچشمه گرفته و مسیر ازغد – مایانات و حصار راطی کرده و به بند گلستان می ریزد، از دیگر آثار قدیمی روستا مزار « امامزاده میرزا عرب» می باشد که حسب و نسب آن با واسطه به امام زین العابدین (ع) می رسد ، نقل است که مردم مایان علیا از نسل این امامزاده می باشند. از شواهد چنین برمی آید که مایان علیا محل حضور و گذر بزرگان و عرفای دین بوده و سنگ قبرهای موجود موید این مدعاست.  همچنین درخت کهنسال و ارزشمند ارس که همچون نگهبانی از روستا پاسداری می کند عمری دیرینه دارد. یکی از شاخه های فرعی جاده ابریشم از کنار مایان علیا گذر می کند که یادآور اقتصادی شکوفا و معتبر در گذشته این منطقه بوده است . آثار بجامانده از آب انبارهای قدیمی در این روستا حکایت از مردم خیر و انسان دوست این منطقه برای استفاده کاروانیان و رهگذران و مسافران تشنه دارد .

روستای مایان در مشهد

روستای مایان در مشهد

 

home-turkeythmb

 

روستای مایان علیا معروف به مایون یکی از روستاهای خوش آب و هوای اطراف طرقبه مشهد می باشد  و دارای هشتاد و دو  خانوار بوده  (سرشماری سال 85) و  جمعیت آن خوشبختانه رو به افزایش می باشد . مایان علیا در مسیر حصار گلستان روستای مایان سفلی (پی رود خانه )و مایان وسطی (درباغ) می باشد . که روستای ازغد نیز بعد از مایان علیا می باشد.این روستا از جهت تاریخی دارای قدمت زیادی می باشد . که وجود مقبره های با قدمت چند صد سال گواهی بر این مدعاست.درآمد مردم از راههای دامداری و کشاورزی که عمدتا باغداری و کشت گندم در تخته مایان می باشد.

روستای مایان در مشهد

روستای مایان در مشهد

house_garden-turkeythmb

 

مایان سفلی (مشهد) نیز روستایی از توابع بخش طرقبه شهرستان مشهد در استان خراسان رضوی ایران است.این روستا در دهستان طرقبه قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۳۰۸ نفر (۹۷خانوار) بوده‌است .

روستای مایان در مشهد

روستای مایان در مشهد

نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.