مسجد تاریخی خسرو شیر

دوشنبه 3 خرداد 1395 ساعت 15:20

مسجد تاریخی خسرو شیر

 

یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری مشهد ، که توجه افرادی که تور مشهد را انتخاب کرده اند ، به خود جلب می کند ، بناهای تاریخی این شهر است . از تاریخ پربار این منطقه آثار زیادی به جا مانده که بازدید از آنها می تواند برایتان جذاب باشد . یکی از این آثار ، می توان به بقایای مسجد تاریخی خسرو شیر اشاره کرد .  
http://mashhadtour.info/

مسجد تاریخی خسرو شیر

musque_clipart1-turkeythmbاز دیدنی های مشهد می توان به مسجد خسرو شیر اشاره کرد . مسجد خسرو شیر مربوط به قرن 7 و 8 هجری شمسی ست و در شهرستان سبزوار،  دشت جوئین واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۷ مرداد ۱۳۷۷ با شمارهٔ ثبت ۲۰۹۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.. هنرمندان تازه نفس ، با ذوق و عاشق و شیفته زیبایی جای خالی پدران خود را در این رهگذر پر می کنند . جلوه های فنی ، فرهنگی و زیبایی های ناشی از اندیشه هنری در مسجد خسرو شیر دارای همان صلالت و ویژگی هایی است که در گنبد سلطانیه بکار رفته است .

http://mashhadtour.info/

مسجد تاریخی خسرو شیر

مسجد خسرو شیر زیباترین معماری عصر ایل خانیان بوده است . از این مسجد در حال حاضر چیز عمده ای باقی نیست اما آنچه هست آنقدر زیبا ، متناسب و چشم نواز است که هر بیننده ای را به تحسین وا می دارد . تجلیات فرهنگی و هنری در جای جای این مسجد به چشم می خورد . این بنای آجری مسجدی بوده است دارای دو ایوان و نیز شبستانهای بزرگ و وسیعی که جمعیت زیادی ر ا در خود جای می داده است. بررسی هنر معماری در مسجد خسرو شیر نشان می دهد که معماری خراسان پس از حمله مغول ، در اوایل قرن 8 دوباره احیا شده است .

نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.