موزه نجوم در آستان قدس رضوی

جمعه 31 اردیبهشت 1395 ساعت 15:09

موزه نجوم

یکی از مهم ترین دیدنی های مشهد که براحتی برای همه قابل بازدید است گنجینه نجوم در موزه آستان قدس رضوی ست . همانطور که می دانید موزه آستان قدس مشهد در صحن حرم رضوی واقع شده است . تور مشهد فرصتی برای بازدید از این موزه دیدنی ست .

 

http://mashhadtour.info

موزه آستان قدس رضوی

museum_clipart1-turkeythmbدر سال 1378 همزمان با میلاد پیامبر اکرم (ص) و امام جعفر صادق (ع) گنجینه نجوم در محل طبقه دوم ساختمان مرکزی موزه آستان قدس رضوی در صحن کوثر با وسعت حدود 450 متر مربع افتتاح گردید . موزه آستان یکی از مهم ترین موزه های مشهد  است و گنجینه نجوم آنرا پربارتر نموده است . این گنجینه دارای 10 ویترین می باشد که 7 ویترین آن به بخش نجوم اختصاص یافته است . اکثر اشیا این گنجینه از وقفیات مرحوم دکتر سید جلال الدین تهرانی (1366 خورشیدی- 1278قمری) است وی دارای دکترای نجوم ، عضو فرهنگسرای بین المللی تاریخ علوم ،  منجم رسد خانه سلطنتی بلژیک و عضو دائمی انجمن نجوم فرانسه بود و در فاصله سالهای 1330 تا 1342 خورشیدی دو دوره نیابت تولیت آستان قدس رضوی و استانداری خراسان را بر عهده داشت .

http://mashhadtour.info

موزه نجوم در آستان قدس رضوی

museum_clipart1-turkeythmbدر موزه نجوم مشهد که از جاهای دیدنی مشهد است  ، اشیای جالبی خواهید دید : سید جلال تهرانی ، منزل ، اکثر اثاثیه ، وسایل نجوم ، ابزار اختر شناسی و کتابخانه غنی خود را با حدود 380جلد نسخه خطی وقف آستان قدس رضوی نموده است . تعداد اندکی از وقفیات ایشان از خزانه مرکزی آستان قدس به این بخش منتقل شده است . از مجموعه بی نظیر وی می توان به انواع تلسکوپ(شکستی و انعکاسی ) کره (سماوی ، نجومی و جغرافیایی) ،  دوربین (چشمی ، اپرا) ، تئودلیت (سمت یاب) ، سکستانت و اکتانت ، کادران (وسیله اندازه گیری زاویههای عمودی) ، انواع مدل حرکت زمین ، وسایل نجوم دریایی ، چندین نمونه گونیا ، خط کش و پرگار(مورد استفاده در ساخت وسایل نجومی)،دستگاه مورس و زلزله اشاره کرد .

http://mashhadtour.info

نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.