مدرسه پریزاد مشهد

چهارشنبه 21 بهمن 1394 ساعت 16:00

مدرسه پریزاد مشهد

Parizad School in Mashhad

در مجموعه آستان قدس رضوی و اطراف حرم مطهر، شماری از مدارس قدیمی مشهد وجود داشته که بعضیاش باز سازی شدن و  بعضی هم به همان صورت قدیم باقی ماندن و چند مدرسه ای هم از بین رفته اند. از جمله مدارس قدیمی پریزاد است این مدرسه درجنوب غربی حرم  امام رضا (ع) و در نزدیکی مسجد گوهرشاد مدرسه ای تاریخی بنا شده که از دیدنی های مشهد به شمار میاد .بهتون توصیه میکنم با شرکت در تور مشهد نوروز ۹۵ سری هم به این مکان تاریخی بزنید.این مدرسه متعلق به دوره تیموری است، بانی آن زن نیکوکار و ندیمه گوهرشاد آغا همسر شاهرخ میرزا  می باشد که این مدرسه را به سال ۸۲۳ هـ.ق احداث کرده است. این مدرسه داخل مجموعه اماکن حرم مطهّر امام رضا (ع) قرار دارد و در حال حاضر از آن به عنوان یک یادگار تاریخی اسلامی محافظت می شود.

 

http://تورمشهد.net/

 

مدرسه پریزاد خانم که بنای کوچکی است، این زن از ندیمه های گوهرشاد آغاست و در همان وقت که خانم او مسجد گوهرشاد را می ساخت او نیز این مدرسه را بنا کرد و موقوفه برای آن قرار داد. بیست تا سی نفر طلبه در این مدرسه سکنی دارند.همانند دیگر بناهای دوره تیموری این بنای تاریخی نیز دارای چهار ایوان است و در دو طبقه، شامل بیست و دو حجره ساخته شده است. هر حجره، دارای ایوانچه ای کوچک است که به کاشی های کتیبه دار آراسته شده اند. صحن حیاط بنا بسیار کوچک است و بی نظمی هایی در وضعیت فضاهای درونی بنا بخصوص برخی حجره ها دیده می شود که احتمالاً به خاطر بازسازی های سالهای بعد است.نماهای داخلی همگی به طور گسترده ای تجدید بنا شده اند. صحن کوچک حیاط این مدرسه تاریخی همراه با ساختمانهای بلند اطراف آن احساس ترس ناشی از مکانهای بسته را در فرد بر می انگیزد.تمام قسمت های نمای داخل حیاط بخصوص پیشانی ایوانها و سردر ورودی با انواع کاشی های معرق و گچبری های زیبا پوشش داده شده است.

http://تورمشهد.net/

مدرسه پریزاد در مشهد

 

از قسمتهای نفیس مدرسه، سردر ورودی و دو سمت درِ ورودی است که با چهار تابلوی نفیس کاشی و آجر به صورت معقلی آرایش شده است.این مدرسه بنابر وقفنامه مفصل باقی مانده، املاک و مستغلات فراوانی داشته که برخی از آنها به علت نوسازی ها و تغییرات کلی بافتِ قدیمی مشهد از بین رفته است ، از شرایط مهم واقف این است که مدرسه منحصراً وقف اولاد بانی و طلبه های زائر امام رضا(ع) شده است و هیچ کس غیر از این دو گروه حق استفاده از آن را ندارند.هم اکنون این مدرسه که زمانی در حاشیه بازار زنجیر یکی از بازارهای مهم مشهد قرار داشت، در مجموعه اماکن و بیوتات حرم مطهر جنب کفشداری دارالولایه قرار گرفته است تور مشهد ما قصد داره دیدن این مدرسه را جزو اولویت قرار بده تا از دیدن آن بی بهره نمونید.

نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.