آرامگاه شهید سیدحسن مدرس

دوشنبه 28 دی 1394 ساعت 17:00

آرامگاه شهید سیدحسن مدرس

سیدحسن مدرس از سادات طباطبائی – سیاسی دوره مشروطیت بود وی در سال ۱۲۸۷ در یکی از روستاهای اردستان به دنیا آمد و در سال ۱۳۲۸ به تهران مسافرت کرد و به دوره دوم مجلس شورای ملی راه یافت. در سال ۱۳۰۷ ش به خواف و سپس به کاشمر تبعید گردید. وی سرانجام در سال ۱۳۱۶ ش در این شهر با دستور رضاشاه به قتل رسید و در کاشمر به خاک سپرده شد. آرامگاه ایشان که از مکان های زیارتی مشهد است، در خیابان شهید مدرس شهر کاشمر و در بلوار شاهدِ این شهر واقع شده است.
آرامگاه شهید سیدحسن مدرس

آرامگاه شهید سیدحسن مدرس

در شب دهم آذر 1316 برابر با 27 رمضان 1356 قمری سیدحسن مدرس به شهادت رسید و جنازه اش را مخفیانه به خاک سپرده شد. قبر شهید مدرس پس از شهریور 1320 و خروج رضاخان از ایران، توسط اهالی محل شناسایی و مشخص شد. در سال 1367 آرامگاه شهید مدرس(ره) به مساحت 1250 مترمربع زیربنا و 3000 متر مربع محوطه و فضای سبز احداث و توسط حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب که در آن زمان ریاست جمهوری اسلامی ایران را داشتند، افتتاح شد. مقام معظم رهبری در سال 1373 طی حکمی، تولیت آرامگاه شهید آیت‌الله مدرس در کاشمر را به آیت‌الله واعظ طبسی واگذار کردند.

آرامگاه شهید سیدحسن مدرس

آرامگاه شهید سیدحسن مدرس

ساختمان آرامگاه شهید مدرس در سال 1363 هـ . ش به اتمام رسید و باغ بزرگ و محصورى بناى آرامگاه را در برگرفته و ساختمانى بالغ بر نهصد مترمربع بر فراز صورت قبر بالا آمده است. مصالح بنا یکسره از آجر و ملاط سیمان و سبک بنا ایرانى ـ اسلامى و مثل بقاع متبرکه امامزادگان است که ابتدا ایوان ورودى، اتاق مرقد و شبستان است و در بالاى آن گنبد شلجمى طراحى شده و با کاشى اى آبى و سبز ملایم تزیین یافته است. بر روى قبر نیز، صندوق منبّت کارى شده نفیسى نصب است.

صحن مزار ـ همچنان که در قبل هم بود ـ گورستان مردم شهر است و بالغ بر هشتاد تن از شهداى جنگ هشت ساله دفاع مقدّس به خاک سپرده شده ‏اند. مجتمع فرهنگى که شامل کتابخانه و آمفى تئاتر و… است در سوى دیگر این صحن ساخته شده است. با تور مشهد سفر کنید و اماکن زیارتی مشهد را زیارت کنید.

آرامگاه شهید سیدحسن مدرس

آرامگاه شهید سیدحسن مدرس

آرامگاه آیت الله سیدحسن مدرس

برچسب‌ها: دیدنی های مشهد
نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.