موزه و آرامگاه خیام

دوشنبه 30 آذر 1394 ساعت 15:15

موزه و آرامگاه خیام

یکی از دیدنی های معروف مشهد آرامگاه خیام می باشد که یکی از بناهای تاریخی مشهد نیز محسوب می شود.مجموعه خیام ( موزه و آرامگاه ) یا آرامگاه خیام در جنوب شرقی نیشابور در انتهای خیابان خیام قرار دارد که همه ساله مورد بازدید شمار زیادی از گردشگران داخلی و خارجی و دوستداران این شاعر، ریاضی‌دان و ستاره‌شناس بزرگ قرار می‌گیرد.برای کسانی که به موزه های مشهد علاقه مندند پیشنهاد می کنیم در تور مشهد ما شرکت کنند. ما بهترین برنامه را برای سفر شما داریم.

 

آرامگاه خیام

موزه و آرامگاه خیام

آرامگاه خیام نیشابوری

موزه و آرامگاه خیام

http://تورمشهد.net/باغ آرامگاه خیام از باغ‌های دیدنی در ایران معاصر است و مجموعه‌ای از کتابخانه، موزه و مهمانخانه را داراست. تندیسی از حکیم عمرخیام در محوطه ورودی باغ نصب شده است. مساحت باغ خیام، بیست هزار متر مربع و بنای آرامگاه با ۱۸ متر ارتفاع بر ۱۰ پایه استوار است و بر دیواره های مشبک آن رباعیاتی از خیام روی کاشی به چشم می خورد . و اطراف آن‌را درختان کاج احاطه کرده‌اند.

حکیم عمر خیام

موزه و آرامگاه خیام

خیام ریاضی دان نیشابور

موزه و آرامگاه خیام

http://تورمشهد.net/آرامگاه یا بنای یادبود خیام از ساختمان‌های شاخص طراحی شده در ایران است که تلفیقی موفق از عناصر سنتی و مدرن را به نمایش گذاشته است. طراح و معمار این آرامگاه و محوطه پیرامونی آن مهندس هوشنگ سیحون بوده‌است.
موزه تخصصی خیام در نزدیکی آرامگاه عمر خیام در نیشابور قرار دارد. در سال ۱۳۷۶ ساخته و در ۲۸ اردیبهشت ۱۳۷۹ بازگشایی شد و مالکیت آن دولتی است. زمینه اصلی فعالیت تخصصی این موزه ابزار و ادوات مربوط علم نجوم است. تندیس حکیم عمر خیام نیشابوری در محوطهٔ این موزه قرار دارد.

خیام شاعر نیشابور

موزه و آرامگاه خیام

رباعیات خیام نیشابور

موزه و آرامگاه خیام

http://تورمشهد.net/موزه خیام شامل چهار بخش است :
بخش اول : آثار مربوط به نجوم، شامل ابزار آلات رصد و ستاره شناسی، اسطر لاب، انواع قطب نماها و صور فلکی
بخش دوم : ظروف مفرغی و فلزی معاصر با خیام از قرن پنجم تا هفتم هجری.
بخش سوم : شامل ظروف سفالین لعابدارمربوط به قرون سوم تا هفتم هجری قمری.
بخش چهارم : شامل نسخ خطی، نسخ خطی نجوم و تابلوهای مربوط به حکیم عمر خیام.

نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.